mai 8, 2024

Un pompier român a devenit primul alergător care a câștigat toate cele cinci ultramaratoane la Continental Challenge

Julian Rotario, un pompier în vârstă de 46 de ani care lucrează la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din Botoşani, a câştigat recent un ultramaraton în Norvegia. Astfel, a devenit campion mondial pentru a șasea oară și primul alergător din lume care a câștigat toate cele cinci curse de ultramaraton din lume. Provocare continentală.

Inspectoratul a postat cu mândrie vestea pe site-ul lor pagina de Facebook: „Julian Rotario continuă să uimească lumea întreagă prin faptul că reușește mereu să-și depășească limitele! […] Având în vedere că cursa a durat 44 de ore, dar colegul nostru a terminat 120 de kilometri în 22 de ore, se pare că este pe cale să stabilească un nou record.”

ISU Botořani a descris condițiile dificile cu care au trebuit să se confrunte pompierul și alergătorul în timpul acestui maraton: „Julian a alergat în inima Alpilor Lyngen, la 350 de kilometri nord de Cercul Arctic. A traversat cinci râuri, a alergat prin zăpadă și a alergat pe abrupte. pante.” Alunecos. Faptul că a fost foarte dificil este dovedit de faptul că doar cinci concurenți au finalizat acest Ultramaraton, în timp ce ceilalți au abandonat.”

Ei au încheiat cu o felicitare sinceră pentru colegul lor: „Cuvintele sunt prea puține pentru a descrie voința de care ai dat dovadă, Julian! Felicitări! Suntem mândri de tine!”

Julian Rotario a început să alerge ultramaratoane în urmă cu 12 ani și de atunci a obținut câteva realizări cu adevărat remarcabile, câștigând cinci din cele opt ultramaratoane la care a participat.

READ  Jucătoarea britanică de tenis Emma Radocano, în vârstă de 19 ani, a fost numită sportiva feminină a anului Sunday Times