Faceți cunoștință cu ciclistul paralimpic care este și funcționar guvernamental român

„], „filter”: { „nextExceptions”: „img, blockquote, div”, „nextContainsExceptions”: „img, blockquote, a.btn, ao-button”} }”>

În afara ușii? Citiți acest articol despre noua aplicație Outside+, disponibilă acum pe dispozitivele iOS ale membrilor!
>,”name”:”in-content-cta”,”type”:link”}}”>Descărcați aplicația.

La două zile după ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice din 2021, Karol Edward Novak a sosit la prânz pe pista Izu, la 130 de kilometri sud-vest de Stadionul Olimpic din Tokyo, pentru a se încălzi pentru prima sa cursă, proba C4-5 de 1.000 de metri.

În timpul încălzirii, un fotograf a fluierat printre dinți pentru a-i atrage atenția lui Novak, iar după competiția în care s-a clasat pe locul 11, Novak l-a întâlnit pe acest reporter în zona mixtă.

„Timpul este cel mai bun lucru al meu personal, așa că acesta este un rezultat bun pentru mine”, a spus Novak.

Era mulțumit și aștepta deja cu nerăbdare evenimentul lui preferat, urmărirea individuală de 4.000 m, a doua zi, unde urma să câștige argintul.

Ceea ce îl face și mai interesant este că Novak nu este doar paralimpic, ci și un înalt oficial guvernamental în România sa natală. Titlul oficial al lui Novak este Ministrul Tineretului și Sportului și ajută la supravegherea programelor sportive naționale ale României.

De la sfârșitul anului 2020, responsabilitățile de supraveghere a Ministerului Sportului din România i-au consumat o mare parte din timpul lui Novak – atât de mult încât bărbatul de 45 de ani a decis să-și schimbe focusul de antrenor.

Novak concurează la Jocurile Paralimpice din 2012 de la Londra. Foto: Scott Heaphy/Getty Images

„Anul acesta, am anulat toate cursele rutiere. Am avut foarte puțin timp să mă antrenez, așa că m-am concentrat pe programul meu specific și pe pistă și pe cronometru”, a spus el. „Fără curse pe etape, nimic. A fost cam greu după douăzeci de ani, pentru că ai propria ta rutină, începi primăvara, faci curse rutiere, iar acum trebuia să schimb totul, fără curse, doar antrenamente. Dar simt că aceasta a fost alegerea corectă.”

Născut în Mercuria Seok, Novak, cunoscut de toată lumea ca Eddie, este un personaj interesant din mai multe puncte de vedere. Locul lui de naștere, unde locuiește încă cu soția și cei trei copii, are și numele maghiar Csíkszereda, iar el însuși se numește Novák Károly Eduárd (în obiceiul maghiar de denumire, numele de familie este primul). Csíkszereda este unul dintre centrele Ținutului Secuiesc, găzduind comunitatea secuiască sau secuiască, o minoritate vorbitoare de limbă maghiară care alcătuiește majoritatea populației din partea de nord a Transilvaniei.

READ  Vedeta britanică de 19 ani Emma Raducano alege Coreea în locul Wimbledon drept locul ei „favorit” pentru a juca tenis

Fiind deja ales președinte al Federației Române de Ciclism FRC din 2013, Novak a intrat în cele mai înalte funcții guvernamentale la sfârșitul anului trecut. După alegerile parlamentare din România, partidul minoritar maghiar RMDSz/UDMR a purtat discuții de coaliție cu Partidul de Eliberare Națională de centru-dreapta și URSS de dreapta.

În timpul acestor conversații, Novak și-a înregistrat dorința de a deveni ministru al sportului:

„S-a întâmplat într-o săptămână. I-am trimis o scrisoare șefului partidului nostru și, când au aflat că sunt interesat, mi-au spus: „Dacă punem acest minister în negocieri, tu ești ministrul”, a spus Novak în un interviu din decembrie. „A fost propria mea dorință care a determinat-o. Politica în România este foarte fragilă, iar pentru acest sport este important să avem timp. În șase luni, nu poți face nimic, poate poți schimba sigla. Este nevoie de doi-trei ani și de multă dedicare pentru a face proiectul corect.

Novak dă un interviu în România. Foto: Alex Nicodem/Noor Foto prin Getty Images

Un astfel de proiect este ambiția de a construi un velodrom în România. În prezent, țara nu are pistă interioară, iar bicicliștii, inclusiv Novak însuși, trebuie să călătorească la Plovdiv, în Bulgaria, pentru a obține timpul pe pistă.

În tinerețe, Novak a fost un patinator pasionat de viteză, a câștigat 25 de titluri naționale la categoriile de juniori și a jucat și hochei pe gheață. În 1996, când avea 20 de ani, piciorul său drept a fost grav rănit într-un accident de mașină în timp ce se deplasa la un eveniment internațional de patinaj viteză. Din cauza tratamentului medical neadecvat, piciorul lui Novak s-a infectat și a trebuit să fie amputat sub genunchi.

READ  Președintele Iohannis decorează medaliații României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

După ce și-a revenit timp de doi ani, Novak a început să meargă cu bicicleta la nivel amator în timp ce studia dreptul la Universitatea din București. Apoi a început să lucreze ca avocat cu normă întreagă, profesând dimineața devreme și seara târziu. Concentrându-se în întregime pe ciclism din 2001 încoace, Novak s-a clasat pe locul al doilea la Campionatele României de cronometru în 2002 și 2003 în domeniul cicliștilor apți. Apoi s-a calificat la primele sale Jocuri Paralimpice de la Atena 2004, unde a terminat pe locul patru atât la cursa rutieră, cât și la contra cronometru.

La Beijing 2008, Novak a fost steagul României la ceremonia de deschidere a Jocurilor Paralimpice, cucerind o medalie de argint în cursa rutieră. Patru ani mai târziu, purta din nou steagul României la Jocurile Paralimpice de la Londra. În timpul Jocurilor Paralimpice din 2012, el a stabilit un record mondial în urmărirea individuală pentru a se califica în finala pentru medalia de aur, unde l-a învins pe Jiri Žižek, de șase ori medaliat cu aur paralimpic din Cehia și a câștigat prima medalie de aur paralimpică a României.

După ce a terminat fără medalii la Jocurile Paralimpice din 2016, Novak a decis să-și schimbe atenția.

„La Rio, am fost în cea mai bună formă a vieții mele și am terminat cursa rutieră pe locul nouă”, a spus el. „La Jocurile Paralimpice, cursa noastră rutieră este la categoria C5. Proteza din piciorul meu drept inferior are două kilograme de „greutate moartă” rotativă, ceea ce face foarte dificilă împotriva călăreților C5 care au două picioare funcționale. „Trebuie să te specializezi și am decis să mă concentrez pe evenimentele pe pistă și pe probele individuale pe șosea”.

Novak a luat aur la Londra. Foto: Bryn Lennon/Getty Images

Experiența lui Novak în managementul echipelor datează din 2004, când a creat o echipă de ciclism de elită pentru a concura în cursele naționale și UCI cu bicicliști apți. Unul dintre cicliștii care i s-a alăturat a fost rivalul său de ciclism, Žižek. Sponsorizată de un brand românesc de apă minerală, Tonad Cycling Team a obținut statutul de UCI Continental Team în 2009, iar echipa concurează într-un calendar de curse de 2,2 în Europa de Est, precum și în China. Redenumită Team Novak din 2018, echipa și-a pierdut statutul continental în UCI în mai 2021, dar continuă să concureze în cursele de 2,2 din Europa de Est.

READ  Comitetul Olimpic European deplânge pierderea multiplui medaliat olimpic român la canotaj și antrenorul Ivan Patzaitsyn - Comitetele Olimpice Europene

Echipa a atras în principal cicliști români și maghiari, dar au și semnat talente străine: cicliști din Slovenia, Cehia, Moldova, Rusia, Lituania, Bulgaria, Croația, Serbia, Ucraina, Italia, Germania, Spania și Franța, dar și din Australia. Argentina, Venezuela și Columbia au concurat pentru echipă de-a lungul istoriei sale de doisprezece ani. Acești cicliști includ și colegii cicliști Vermeser Zsombor (Ungaria) și Yehor Dementyev (Ucraina), ambii participând la Jocurile Paralimpice de la Tokyo.

În colaborare cu primarul orașului Csíkszereda/Miercurea Ciuc, Novak a lansat în 2008 Turul 2.2 al Ținutului Secuiesc, care de atunci a devenit un punct fix în calendarul est-european. În 2009 și 2018, a urcat pe podium la Campionatele Române de ITT, iar în iunie 2012, cu două luni înainte de a câștiga aurul la Londra, Novak a terminat pe locul al treilea la Campionatele din România de curse rutiere.

În 2018, federația a primit sprijin de la Ministerul Sportului din România pentru a reînvia Turul României, care fusese suspendat timp de patru ani. Pentru 2019, centenarul unirii României, cursa a trecut pe poziția 2.1, alăturându-se Turului Ciclist Sibiu pentru a deveni a doua cursă de etape din România din această categorie.

În ciuda muncii sale de promovare a sportului, Novak și-a păstrat dragostea pentru competiție. În timpul Jocurilor Paralimpice de la Tokyo de la Fuji Speedway, Novak a terminat pe locul opt în proba individuală C4, apoi a abandonat cursa rutieră C4-5 după un tur al pistei extrem de dificile.

„În cursa rutieră, suntem din nou combinați cu clasa C5 și sunt doar eu împotriva a trei francezi și trei italieni… Este o loterie. De aceea m-am concentrat pe pistă și pe probele ITT.