aprilie 26, 2024

Milan a învins-o pe Napoli cu un gol de la Ben Nasser

MILAN (Reuters) – AC Milan a făcut un pas mare spre prima lor apariție în semifinalele Ligii Campionilor în 16 ani, deoarece golul lui Ismail Bennacer ia adus o victorie cu 1-0 acasă, cu Napoli, în prima manșă a sferturilor de finală. miercuri.

Într-o noapte ploioasă, prima confruntare europeană dintre Napoli, liderii ligii italiene, a fost cu Milan, de șapte ori campion european, prima lor apariție în sferturile de finală ale celei mai prestigioase competiții de cluburi din Europa.

„Sunt bucuros mai presus de toate că mă bucur de seri ca acestea alături de fanii noștri”, a declarat antrenorul Milanului, Stefano Pioli, pentru Sky Sport Italia, după ce echipa sa și-a păstrat a cincea porțiune fără gol consecutiv în Liga Campionilor pentru prima dată din 2004-05.

„Istoria Milanului vorbește despre multe victorii în Liga Campionilor, dar ultimii ani ne-au văzut visul de a ajunge aici, așa că am vrut să ne bucurăm de el.

„Nu am construit bine din spate la start, dându-i lui Napoli șansa să ne facă rău, dar am câștigat prima casă împotriva lui Napoli în trei ani.”

Încercând să-și răzbune înfrângerea cu 4-0 pe teren propriu cu AC Milan în Serie A în această lună, Napoli a început imediat să apese.

Napoli a avut prima șansă când apărarea lui Milan nu a reușit să îndepărteze o minge mică peste poartă, dar efortul lui Khavisha Kvaratskhelia a fost salvat pe linie.

Piotr Zielinski, mijlocașul Napoli, a tras un șut răsunător în poartă, dar portarul Milanului Mike Minan a aruncat mingea peste bară.

Prima șansă a lui Milan a venit de la atacantul Rafael Leao, care a intrat în posesia mingii în propria jumătate și a șutat solo în suprafața de pedeapsă a lui Napoli, înainte de a șuta în stâlpul îndepărtat.

READ  Constructie 18.000 de locuri in Constanta aprins verde - StadiumDB.com

Deși Napoli a dominat cea mai mare parte a primei reprize, gazdele au luat conducerea cu cinci minute înainte de pauză, când Brahim Diaz i-a centrat mingea către Bennacer, care a șutat puțin chiar în interiorul stâlpului îndepărtat.

Milan a avut șansa de a-și dubla avantajul când o lovitură de cap a lui Simon Kjaer a lovit bara transversală și a revenit, arbitrul indicând că mingea nu a depășit linia porții.

Situația lui Napoli s-a înrăutățit după 16 minute de la final, când mijlocașul Andre Franck Zambo-Anguissa a primit un al doilea cartonaș galben pentru împingerea lui Theo Hernandez.

Arbitrul român István Kovacs a emis 10 cartonașe galbene – patru lui Milan și șase lui Napoli – cu cartonașul lui Kim Min-jae de la Napoli, care a rezultat în afara lui din manșa secundă alături de Anguisa.

„Orice absență doare în această etapă a sezonului, dar avem și jucători care pot umple golul, motiv pentru care suntem acolo unde suntem. Avem încredere în echipă. Suntem tristi că Anguissa nu este acolo, pentru că se simte nedrept să nu nu fie. pentru a face acest lucru”, a declarat antrenorul lui Napoli, Luciano Spalletti, pentru Network. Sky Sport Italia „Nu putem face nimic”.

„Am fost pe cale să o înlocuim pe Anguissa când s-a întâmplat asta, ceea ce este dezamăgitor pentru că ne-a luat un minut sau două să ne gândim pe cine să o înlocuim și nu am fost suficient de atent la arbitru. Nu comentez un arbitru, este nu rolul meu.”

Deși Napoli a avut multe ocazii și mai multe încercări la poartă decât Milan, l-au ratat pe golgheterul din Serie A Victor Osimhen, care a fost eliminat din cauza unei accidentări la coapsă.

READ  Fotografii AP: Festivalul de Halloween de 3 zile atrage mulțimi uriașe în capitala României, București | AP

Milan este singura echipă care a învins Napoli de mai multe ori în acest sezon în toate competițiile înaintea manșei secunde din sferturile de finală, pe 18 aprilie.