aprilie 26, 2024

West Ham lucrează din greu cu victoria lui Silkeborg, în ciuda golgheterului Gianluca Scamacá

Gianluca Scamaca sărbătorește

Gianluca Scamaca a marcat un gol dur, dar West Ham a depus un efort mare în victoria cu 3-2 în fața Danemarcei Silkeborg în Europa League.

Atacantul italian, care a semnat vara cu Sassuolo pentru 30 de milioane de lire sterline, a marcat un gol uluitor între penalty-ul lui Manuel Lanzini și lovitura de cap a lui Craig Dawson.

Nu a fost însă ușor pentru echipa lui David Moyes, așa cum a făcut acum o săptămână împotriva echipei României, a primit primul gol.

Ei au rezistat în ultimele 15 minute după ce Soren Tingstedt a retras unul înainte de a câștiga în sfârșit două dintre cele două victorii ale sale în Europa în acest sezon.

Silkeborg, al patrulea în liga daneză și condus de fostul fundaș al Aston Villa Kent Nielsen, a uimit echipa din Premier League după doar cinci minute.

Mingea a fost trasă înapoi către Kasper Kosk pentru a-l trece pe piciorul greșit al portarului Hammers, Alphonse Areola, de la marginea suprafeței.

În timp ce West Ham se luptă să domine terenul sintetic de la parcul JYSK de ultimă generație din Silkeborg, Lucas Engel aproape a dublat scorul cu un șut care a zdrobit poarta.

Cu toate acestea, conducerea a durat doar șase minute înainte ca Maxwell Cornet să fie împins la pământ de Tobias Salquist, iar Lanzini a egalat Hammers cu un penalty.

Silkeborg ar fi trebuit să egaleze când Niklas Helenius a reușit cu capul o lovitură de colț, dar a fost exclus pentru un fault, fără ca VAR să fie în vigoare pentru a răsturna ceea ce părea a fi o decizie greșită.

Dawson, care se accidentase de la primul amical de pre-sezon al lui West Ham, și-a sărbătorit apoi revenirea în echipă cu al treilea gol, cu capul într-o lovitură de colț a lui Aaron Cresswell, cu opt minute înainte de pauză.

Cu o călătorie la fostul său club Everton duminică, Moise i-a dat pauză lui Declan Rice, Lucas Paqueta și Scamaca, alături de Thomas Suchek, Said Benrahma și Jarrod Bowen.

Dar când Bowen a dat mingea și Lanzini a ratat provocarea, Silkeborg a spart și a înjumătățit prin Tungstedt.

Hammers aproape că s-au blocat înapoi când mingea a aterizat la picioarele lui Tony Adamson, dar Areola i-a refuzat egalitatea cu un blocaj bun.