mai 2, 2024

Cupa Mondială de rugby: Irlanda 82-8 România – Johnny Sexton strălucește când irlandezul înscrie 12 încercări

• De Matt Gault
  • BBC Sport NI

Comentează poza,

Sexton s-a accidentat la încheietura mâinii în timpul unei încercări la sfârșitul primei reprize, dar a calmat îngrijorările suporterilor irlandezi apărând după pauză.

Cupa Mondială de rugby: Irlanda x România

Încerca: Gibson Park, Keenan, Byrne 2, Ake 2, Sexton 2, Herring, O'Mahony 2, McCarthy contra: Sexton 7, Crawley 4

Încerca: Rubano creion: Rubano

Irlanda și-a deschis campania la Cupa Mondială de Rugby cu o victorie cu puncte bonus, în timp ce a marcat 12 încercări pentru a învinge România la temperaturi înăbușitoare la Bordeaux.

După scorul devreme al lui Gabriel Rubano pentru cei defavorizați, Irlanda a dat înapoi cu cinci încercări pentru a lua conducerea cu 33-8 la pauză.

Au adăugat încă șapte după pauză pentru a înregistra cea mai mare victorie la Cupa Mondială.

Johnny Sexton și-a marcat revenirea cu 24 de puncte, inclusiv două încercări, pentru a-l depăși pe Ronan O'Gara ca cel mai mare marcator al Irlandei din toate timpurile la Cupa Mondială.

Sexton, care a doborât recordul lui O'Gara din Șase Națiuni la începutul acestui an, se află acum la doar nouă puncte în spatele recordului de 1.083 de puncte al legendei Munster la testul din Irlanda.

În vârstă de 38 de ani, nu a mai jucat de la victoria Irlandei de Grand Slam în fața Angliei în martie trecut din cauza unei accidentări și suspendări.

Dar a arătat bine la întoarcere, în timp ce a condus echipa de top din lume la o victorie de rutină în setul doi în condiții de testare la Bordeaux.

Cu prima sarcină negociată confortabil, Irlanda se confruntă cu o provocare mai grea împotriva Tonga sâmbăta viitoare, înainte de a trece la sarcinile mai dificile cu Africa de Sud și Scoția.

Sexton are rolul de a domina Irlanda

Irlanda a intrat în deschiderea de sâmbătă ca una dintre favoritele turneului, câștigând fiecare Test de când a ajuns în fruntea clasamentului mondial după victoria în serie de anul trecut împotriva Noii Zeelande.

După ce i-a văzut pe potențialii rivali din sferturi de finală, Franța – pe care Irlanda i-a învins la Grand Slam în martie – făcând vineri o declarație de rău augur împotriva All Blacks, echipa lui Andy Farrell a înregistrat o victorie uriașă, deși împotriva unei opoziții mult mai slabe.

Totuși, ceea ce a devenit o victorie confortabilă a început cu un pas greșit. Doar trei minute mai târziu, România s-a năpustit asupra tentativei de pasă a lui Sexton către Keith Earls, permițându-i lui Rubano să înscrie.

Cu toate acestea, Irlanda nu a fost niciodată în panică și, odată cu creșterea influenței lui Sexton, au dominat jocul cu aterizarea lui Jamieson Gibson-Park, Hugo Keenan și Tadhg Byrne.

Cauza României nu a fost ajutată de fundașul lateral Marius Simionescu care a fost faultat pentru un tackle înainte ca excelentul Bondi Ake să înscrie și să-i fixeze un gol pentru Sexton.

Fanii irlandezi vor fi nerăbdători să vadă reacția lui Sexton după ce a marcat, deoarece încheietura mâinii jumătății s-a ciocnit de genunchiul lui Jason Thoman în timp ce acesta a dribling.

Dar formatorul de joc a reapărut în repriza secundă și a făcut a doua încercare a după-amiezii, înainte de a fi ovaționat la 16 minute de la final.

România lâncește în timp ce Irlanda deține recordul

Sursa imaginii, Getty Images

Bendy Ake, care a fost eliminat împotriva Samoei la Cupa Mondială în urmă cu patru ani, a marcat de două ori într-o afișare impresionantă la mijlocul terenului.

În timp ce România a cauzat Irlandei unele probleme în meciurile de deschidere, echipa de pe locul 19 din lume a fost zguduită grav în repriza a doua, când Irlanda și-a revendicat recordul la Cupa Mondială.

Irlanda va avea unele deficiențe în performanța lor, în special în fața, dar calitatea atacului lor a ieșit în evidență, deoarece au marcat încercări distractive sub soarele Bordeaux.

Sexton și-a adăugat a doua încercare – a 17-a încercare de test – în timp ce Rob Herring și Peter O'Mahony cu două, Joe McCarthy, Ake și Byrne au completat mizeria României.

În timp ce Sexton a obținut cele mai multe puncte într-un meci pentru Irlanda, a existat o apariție impresionantă a colegului înlocuitor Jack Crawley, care a venit de pe bancă pentru a obține patru conversii.

Cu o victorie record în sac, Irlanda își va concentra rapid atenția către meciul de săptămâna viitoare de la Nantes, știind că victoria de sâmbătă la Bordeaux a fost doar prima casetă bifată pe ceea ce speră că va fi calea către un prim titlu de Cupă Mondială.

analiză

Fostul jumatate irlandez Tony Ward la BBC Radio Ulster: „Nu s-au văzut răniri, banca a fost golită, toată lumea s-a epuizat, Sexton a revenit, McCarthy a avut un prim început excelent și a arătat cu adevărat impresionant, iar Bondi Ake a fost genial pe tot parcursul.”

Fostul extremist irlandez Tommy Bowe la BBC Radio 5 Live: „Credit Irlandei pentru menținerea jocului. A ajunge la 80 de puncte în jocul de deschidere al Cupei Mondiale este o declarație. Sunt foarte impresionat și abia aștept să văd cât de departe poate merge Irlanda în acest turneu.”

diferență

Irlanda: Keenan; Earls, Ringrose, Aki, Lowe; Sexton (căpitan), Gibson Park; Porter, Hering, Furlong; McCarthy, Ryan. Byrne, O'Mahony, Doris.

Înlocuitori: Kelleher, Loughman, O'Toole, Henderson, Van der Flier, Murray, Crowley, Hansen.

România: Simionescu; Onoto, Tangimana, Tumani, Manomoa; Vaovasa, Rubano; Chirica (Căpitan), Nicolau, Russo; Ianko, Motok; Gordas, Kojokaru, Hartig.

Înlocuitori: Savin, Gagion, Evtymisyuk, Domnule, Kunach, Poldor, Gontignac, Bardasso.

bin sin: Marius Simionescu (32)

a conduce: Nika Amashokele (GEO)

READ  Organizatorii austrieci ai competiției de off-road din România au fost amendați pentru intrarea într-o zonă protejată