mai 2, 2024

Delegația României a câștigat trei medalii de aur la Jocurile Europene Universitare

Delegația României la Jocurile Europene Universitare din 2022 a câștigat trei medalii de aur, una de bronz, patru locuri patru, patru locuri cinci, un loc al șaselea, un loc al șaptelea și unsprezece locuri.

„Rezultate excepționale ale echipelor de studenți români la ediția 2022 a Jocurilor Europene Universitare!” Ministrul Educației Soren Cimpiano a spus mai departe Rețelele de socializare.

Echipa masculină de fotbal a Universității de Vest din Timișoara a învins reprezentanții Universității Naționale de Comerț și Economie din Kiev la loviturile de departajare, ocupând primul loc.

Pe primul loc au ocupat echipa de baschet feminin de la Universitatea din Pititi și echipa masculină de handbal de la Universitatea Ștefan Cel Mare din Suceava, învingând echipele Universității Ucrainene Vasyl Stefanik și, respectiv, a Universității din Granada.

Echipele care au câștigat Campionatul Național al Universităților din România 2022 organizat de Federația Sportului Școlar și Universitar au intrat în Jocurile Europene Universitare.

Echipele au concurat la baschet feminin și masculin, handbal feminin și masculin, volei feminin și masculin, fotbal masculin, baschet trei la trei feminin și masculin, karate feminin și masculin și șah feminin și masculin.

România a încheiat Jocurile cu patru medalii pentru a ocupa locul cincisprezece în clasamentul țărilor. Polonia a câștigat (83 de medalii), Turcia (47) și Ucraina (62), urmate de Franța și Ungaria.

Jocurile Universiadelor Europene, cel mai mare eveniment studentesc multisport din Europa, au avut loc de două ori pe an din 2012. Anul acesta, Jocurile au avut loc la Łódź, Polonia. 2.100 de elevi, atât bărbați, cât și femei, au concurat în 22 de sporturi pe parcursul celor două săptămâni de eveniment.

READ  Simona Halep a lăudat-o pe Emma Răducanu pentru că „inspira mulți copii” în România