mai 2, 2024

Echipa feminină de gimnastică a României se califică la Olimpiada de la Paris

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la Olimpiada de la Paris după ce a terminat pe locul zece în preliminariile Campionatului Mondial.

Sportivii români au finalizat luni serii de calificare cu un total de 157,795 puncte (săritură – 40,099, bare denivelate – 39,132, bârnă de echilibru – 38,965, și exercițiu la sol – 39,599), ocupând locul 10.

România nu s-a calificat însă în finala Campionatului Mondial de la Anvers, unde vor concura primele opt echipe. Finala va include Statele Unite ale Americii, Marea Britanie, China, Brazilia, Italia, Olanda, Franța și Japonia. G4Media.

Ana Maria Barboso, cu 52.932 puncte, s-a calificat în finala individuală all-around (locul 19), în timp ce Sabrina Manica Voinha, cu 13.666 puncte, s-a calificat în finala exercițiului de sol (locul 8).

Nouă echipe din preliminariile de la Anvers, pe lângă cele trei care s-au calificat deja pentru 2022 (SUA, Marea Britanie și Canada), și-au asigurat locul la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ultima participare a României la divizia olimpică de gimnastică feminină a fost în 2012. La acea vreme, reprezentanții țării au luat acasă o medalie de bronz.

Echipa feminină de gimnastică a României are în palmares 12 medalii olimpice, inclusiv trei de aur.

Pe partea masculină, România va avea un reprezentant la Jocurile Olimpice din 2024 de la Paris, gimnastul Andre Muntean, care și-a câștigat locul pe criteriile FIG, unde primii 8 sportivi individuali care nu sunt deja calificați vor concura la o echipă în cursul anului. Următorul la Jocurile Olimpice. jocurile Olimpice. Montian a terminat pe locul 30 în competiția individuală cu 80,665 de puncte și va participa pentru a doua oară la Jocurile Olimpice după Rio 2016.

READ  Conor McGregor trolează cu brutalitate Liga Română să lupte după ce a apărut un videoclip tulburător